Przejdź do głównej zawartości

Do jakiego lekarza z tężyczką?


Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie chory przy podejrzeniu tężyczki jest  "Do jakiego lekarza się udać?" Wbrew pozorom sprawa nie jest tak całkiem oczywista. Z powodu szerokiego spektrum objawów czy innych współistniejących chorób pacjenci często chodzą po różnych lekarzach. Jeśli trafi się na świadomego w kwestiach tężyczkowych lekarza ten skieruje nas na badanie EMG. Czasem wstępną diagnozę chory otrzymuje na SORze czy w szpitalu, gdzie ląduje po ataku. Czasem będzie podejrzewać a u siebie chorobę na podstawie własnych obserwacji i informacji zaczerpniętych z internetu czy gazety. Tak czy inaczej, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to próba tężyczkowa. Więcej o samym badaniu tutaj.


Jeśli zależy nam na czasie i wydanie ok. 100-150zł na badanie nie stanowi dla nas problemu  - możemy to badania wykonać prywatnie. Niestety tak czy inaczej prawdopodobnie będziemy zmuszeni wydać niemało na różne dodatkowe badania, więc jeśli mamy możliwość skorzystać z NFZ - warto to zrobić. Czas oczekiwania na próbę to około miesiąca (choć mi się udało dostać z dnia na dzień - tak, na NFZ), nie zawsze prywatnie jest szybciej, więc warto dzwonić i pytać. Więcej czasu może nam zająć uzyskanie skierowania od lekarza. Teoretycznie może je wystawić każdy specjalista (do którego najpierw trzeba uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu), choć z reguły wypisuje je neurolog i to do niego należy się udać. Tu znów kłaniają się nam kolejki, więc tym bardziej warto dzwonić i dopytywać o terminy, bo informacje o czasie oczekiwania (to sprawdzenia tutaj) niekoniecznie są zgodne ze stanem faktycznym.

Mając w ręku wynik próby tężyczkowej lekarzom trudniej będzie nas zbyć (choć oczywiście dla chcącego nic trudnego). Leczeniem tężyczki zajmuje się przede wszystkim neurolog. On powinien nam zalecić odpowiednią suplementację i skierować na dalsze badania. Niestety zdarza się, że tego nie robi, uznając, że przyczyną jest nerwica lub że "taka nasza uroda". Ze względu na współistnienie innych chorób czy objawów od różnych narządów pacjenci często konsultują się też u lekarzy innych specjalności, również psychiatrów. Należy każdemu z nich powiedzieć, że stwierdzono u nas tężyczkę. Czasem można się bardzo pozytywnie zdziwić, że lekarz którego nigdy nie podejrzewalibyśmy o znajomość tematu potrafi nam sporo powiedzieć. Jeśli mamy problemy hormonalne lub metaboliczne to endokrynolog powinien być naszym tężyczkowym lekarzem prowadzącym. Z endokrynologami niestety jest ten problem, że jest ich mało i ciężko trafić na dobrego. Na koniec należy wspomnieć o roli internisty, to on jest na pierwszej linii ognia, daje skierowania do specjalistów, może kierować na niektóre badania, wypisuje recepty. Dobry internista, który nas słucha, chce nam pomóc i nie "oszczędza" na pacjencie to podstawa.

Niezależnie od tego kto będzie nas leczył warto szukać sprawdzonych/poleconych fachowców i niekoniecznie zawsze wierzyć we wszystko co mówią. Zdarzają się błędne czy wręcz szkodliwe zalecenia. Wielu chorych zdanych jest też niestety w dużej mierze na siebie. Często można spotykać się z lekceważącym podejściem do choroby (szczególnie na SORach), co wynika ze wciąż stosunkowo niewielkiej wiedzy lekarzy na temat tężyczki. Nie należy się poddawać. Jeśli marzymy o tym, że trafimy na lekarza, który wyśle nas na wszystkie potrzebne badania, sprawdzi co tylko się da, zaleci właściwą suplementację i będzie kierować całym leczeniem to niestety muszę was rozczarować. Owszem, tacy istnieją, nawet ponoć ktoś ich kiedyś widział, ale dużo bardziej prawdopodobne jest, że będziemy musieli wziąć sprawy w swoje ręce i sami pilotować leczenie. Przy czym absolutnie nie zniechęcam do wizyt u lekarzy. Ja trafiłam na fatalnego neurologa, nie najgorszego endokrynologa i cudowną internistkę. Mimo, że w dużej mierze sama ustalam sobie dawki leków i suplementów, cały czas jestem w porozumieniu z lekarzami.

Komentarze

  1. Od 1,5 roku czuję bezsilność zderzając się niewiedzą lekarską na temat przypadłości, która mnie nęka. Nadal nie wiem na czym stoję, nawet nie wiem, która postać tężyczki mnie dopadła - wersje diagnostów są przeróżne... Ten blog jest BARDZO!!! potrzebny, dzięki za niego! - nareszcie sporo uporządkowanej informacji, której nie znajdziemy niestety u lekarzy :( To także wskazówka dla bliskich, że walka z tężyczką nie jest tylko naszym wymysłem, to naprawdę wredna przypadłość, zatruwająca nasze życia.
    Byłbym bardzo wdzięczny za kontakt: no.tetany@gmail.com - chciałbym dopytać jak się bronić przed tym paskudztwem, jak znaleźć wyjście z tego złożonego labiryntu zależności. Ślicznie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety lekarze nie uczą się w sposób zadowalający o tężyczce na studiach. I stąd ten brak wiedzy u nich i trudna sytuacja chorych. Na szczęście coraz więcej się o tym mówi i mam nadzieję w przyszłości będzie z tym lepiej. Dziękuję za miłe słowa. Zapraszam do kontaktu przez mój fanpejdż na FB.

      Usuń
  2. Zgadzam się z przedmówcą. Temat jest mało znany. A przez lekarzy bagatelizowany. Ze względu na same negatywne doświadczenia z lekarzami będę wdzięczna za polecenia od osób, które znalazły zaufanych i kompetentnych specjalistów :)
    A strona jest świetną pomocą do samodzielnego radzenia sobie z tężyczką :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Polecam grupę na FB "Tężyczka" - są tam listy polecanych specjalistów :)

      Usuń
  3. Myślę, że po prostu trafiłaś na złego neurologa. Sama długo szukałam właściwego lekarza. W końcu trafiłam na http://medicusclinic.pl/ we Wrocławiu. Poleciła mi ich znajoma z przedszkola synka. Bardzo fajna klinika z profesjonalnym podejściem do pacjentów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ oczywiście, dlatego warto szukać dobrego lekarza - niezależnie od specjalności :)

      Usuń
    2. Joasia co to za lekarz

      Usuń
  4. Zdaje sobie sprawę z tego, że ciężko w dzisiejszych czasach o dobrego lekarza, ze swojej strony mogę wam polecić klinikę Multimed, jak i neurolog, tak i psycholog, oni są do Twojej dyspozycji. Z tego co mnie wiadomo, nie jest ciężko się dostać

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja niestety aż tak na samych chorobach się nie znam więc ciężko mi doradzić cokolwiek w tej kwestii. Jeśli natomiast będzie potrzeba odbycia wizyty u alergologa to w https://cmp.med.pl/cmp-ursynow/alergolog/ można liczyć na bardzo fachową opiekę takiego specjalisty.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  8. bede tu zagladac ,poniewaz mnie tez to dotyczy

    OdpowiedzUsuń
  9. Właśnie wracam od neurologa. Poprosiłam o skierowanie na próbę tezyczkoą. Kobieta nie wiedziala o czym mówię, nie chciała mi dać skierowania. Poczułam się okropnie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja chodze do dentysty tylko prywatnie. W sumie to w ogóle leczę się tylko prywatnie. Mam pakiet w Polmed i jestem z niego bardzo zadowolona. Nie musze czekać w kolejkach a na wizyty nie czeka się miesiącami. W Polmed mają świetnych spejalistów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy te pakiety obowiązują w każdym rejonie Polski?

      Usuń
  11. Post jest naprawdę ciekawy! Wydaje mi się, że odpowiedni lekarz to jedna sprawa, ale co powiecie na zastrzyk humoru w recepcji?

    OdpowiedzUsuń
  12. Naprawdę bardzo ciekawy post. Nie każdy wie jak sobie radzić w takiej sytuacji i do kogo się wybrać. Dzięki takim wpisom ludzie mają większą świadomość jak sobie radzić.

    OdpowiedzUsuń
  13. Znalezienie doświadczonego neurologa dziecięcego w Warszawie jest kluczowe dla rodziców dzieci z problemami neurologicznymi. Profilmed oferuje konsultacje z neurologami dziecięcymi, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu szerokiego zakresu zaburzeń neurologicznych, w tym padaczki, migren i zaburzeń rozwojowych. Odpowiednie podejście do małych pacjentów oraz korzystanie z zaawansowanych narzędzi diagnostycznych umożliwia skuteczną opiekę i wsparcie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentów, Centrum Medyczne MILMEDICA stworzyło innowacyjną przestrzeń opieki zdrowotnej, gdzie troska o dobro i komfort każdego Pacjenta oraz wysoka jakość usług są naszymi głównymi priorytetami.

    OdpowiedzUsuń
  15. Dobry tekst, w końcu ktoś wyjaśnia, dlaczego diagnoza tężyczki to taka skomplikowana sprawa. Wiele osób błądzi od specjalisty do specjalisty, a tu konkret – EMG jako punkt wyjścia. Tego brakuje, żeby więcej ludzi wiedziało, czego się spodziewać i gdzie szukać pomocy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz